Kavos istorija

Žalia kava

Kilmė, istorija ir kavos rinkimas

Kava verdama iš skrudintų kavos pupelių – kavamedžio (lot. Coffea) sėklų. Manoma, kad kava (laukiniai kavamedžiai) kilo iš Etiopijos ir ją į Europą eksportuodavo olandai ir italai. Kava auginama visame pasaulyje, tačiau daugiausiai pusiaujo regionuose, nes ten yra geriausios sąlygos kavai augti. Kavamedžių rūšių yra šimtai, tačiau kavos pramonėje dažniausiai naudojamos dvi kavos rūšys – arabika (lot. Arabica) ir robusta (Canephora). Arabika daugiausiai auginama Centrinėje ir Pietų Amerikoje bei Australijoje, didžioji dalis robusta kavos užauginama Azijoje bei Afrikoje.

Kavamedžio žiedai yra balti ir primena jazminus. Tik 32 valandas trunkantis žydėjimas užgožia tamsiai žalius lapus, vėliau reikia 7-9 mėnesių, kad vaisiai subręstų. Per metus pasaulyje pagaminama 7 milijonai tonų.

Kavamedis vienu metu gali žydėti ir nokinti uogas, todėl tuo pačiu metu ant kavamedžio yra prinokusių ir neprinokusių vaisių, vaisiai gali būti renkami keletą kartų per metus. Prinokęs vaisius yra nuo tamsiai raudonos iki purpurinės spalvos, išvaizda panašus į vyšnias. Vaisiai yra pailgos formos, po odele turi dvi žalias sėklas, tai ir yra kavos pupelės. Kavamedžio vaisių spalva kinta nuo žalios (neprinokęs vaisius) iki gelsvos, kol galiausiai tampa tamsiai raudona, purpurinė (galima nuimti derlių).

Arabinis kavamedis (Coffea arabica) laikomas vertingiausia kavamedžių rūšimi, turinčia geriausias aromato savybes ir mažesnį kofeino kiekį. Arabinių kavamedžių auginimas yra brangesnis nei robustos, todėl arabika yra brangesnė. Arabika sudaro 75 procentus pasaulinės kavos gamybos. Paprastai auginamas tiek jūros lygyje, tiek ir 2000 m virš jūros lygio aukštyje, derlių pradeda duoti praėjus 6 metams po pasodinimo, vaisiai renkami 25 metus. Arabika, lyginant su robusta, turi išskirtinį, rūgštesnį skonį bei sudėtyje turi daugiau cukraus. Arabikos pupelės būna nuo žaliai geltonos iki žaliai mėlynos spalvos. Kavamedis užauga iki 3-5 metrų aukščio, ir geriausiai auga, kai aplinkos temperatūra yra 15-24 °C. Viena iš pagrindinių arabinio kavamedžio veislių yra Typica, ši veislė auginama Etiopijoje. Pirmieji kavamedžiai buvo išvesti Jemene ir šiuo metu yra daugybė kavamedžio veislių; seniausia žinoma veislė vadinasi Blue Mountain.

Didysis kavamedis (Coffea canephora) – tai pigesnė kavos rūšis, kuri dažniausiai parduodama prekybos centruose. Pupelės auga ant robusta veislės didžiojo kavamedžio (dar vadinamas robusta kavamedžiu), kuris yra atkeliavęs iš centrinės ir vakarinės Užsachario Afrikos dalies. Robusta auginama 200-600 metrų aukštyje. Robusta kavamedis derlių pradeda duoti, praėjus 2-3 metams nuo pasodinimo, vaisiai būna nuo geltonos iki geltonai rudos spalvos, pupelės yra prastenės kokybės nei arabika. Robusta yra atsparesnis ligoms ir kenkėjams nei arabika. Dėl mažesnio auginimo aukščio ir didesnių temperatūrų, robusta kavos pupelės greičiau subręsta. Skonis ryškus, šį skonį atpažins net ir ne kavos ekspertas. Robusta skonis stipresnis, ryškesnis, turi grūdų ir arachiso poskonį, lyginant su arabika, kofeino kiekis yra dvigubai didesnis. Vietnamas yra didžiausias robusta pupelių gamintojas.

Skiriasi ir pupelių forma, arabika pupelės yra plokščios, pailgos su S formos linija viduryje, robusta pupelės yra labiau apvalios formos, tiesia linija per vidurį.